top of page

El Capitolio or the National Capitol Building. Kapitol w Hawanie.

El Capitolio or the National Capitol Building (Capitolio Nacional de La Habana) is a public edifice and one of the most visited sites in Havana, capital of Cuba. The building was commissioned by Cuban president Gerardo Machado and built from 1926 to 1929 under the direction of Eugenio Rayneri Piedra. The Capitol dome, the fifth most important dome in the Renaissance style in the world, its proportions, and silhouette, resembles the Basilica of Saint Peter in Rome.

It is located in the center of Havana on the Paseo del Prado.

We didn’t get in as it was closed for the renovation, but it is definitely a highlight to visit.


 

El Capitolio - Kapitol w Hawanie to gmach publiczny i jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Hawanie, stolicy Kuby. Budynek został zamówiony przez kubańskiego prezydenta Gerardo Machado i zbudowany w latach 1926-1929 pod kierunkiem Eugenio Rayneri Piedra. Kopuła Kapitolu, jest piątą najważniejszą kopułą w stylu renesansowym na świecie, jej proporcje i sylwetka, przypomina Bazylikę Świętego Piotra w Rzymie.

Znajduje się w centrum Hawany na Paseo del Prado.

Niestety nie udało nam się wejść do środka, gdyż był zamknięty z powodu remontu, ale jest to zdecydowanie miejsce warte odwiedzenia.

Comments


DON'T MISS THE FUN.

Thanks for submitting!

FOLLOW ME ELSEWHERE

  • Facebook
  • Instagram

MY TRAVEL PLANS

Travel Plans
bottom of page