top of page

Hotel Inglaterra Havana and Gran Café el Louvre. Cuba

Founded in 1875, the Inglaterra Hotel is Cuba’s oldest hotel and has been one of the preferred hotels in the heart of downtown Havana. It is lavishly decorated, with chandeliers, stained glass, ornate wrought iron, marble floors and molded ceilings.

We stopped for a coffee at the Gran Café el Louvre which is located at the entrance to the hotel and is famous for hosting musicians, travelers, poets and visitors of all of the world.

Don’t forget to visit the Inglaterra’s rooftop terrace, featuring a bar/grill, which is consistently ranked as a top Havana experience with live music and fabulous views over the city. More about Inglaterra Hotel and Gran Café el Louvre here.

 

Założony w 1875 roku Hotel Inglaterra jest najstarszym hotelem na Kubie. Zlokalizowany w samym centrum Hawany, z bogato zdobionym wystrojem licznymi żyrandolami, witrażami, ozdobami wykonanymi z kutego żelaza i marmurowymi posadzkami jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Hawanie.

Warto zatrzymać się na kawę w Gran Café el Louvre, która znajduje się przy wejściu do hotelu i słynie z przyjmowania muzyków, podróżników, poetów i gości z całego świata.

Nie zapomnij odwiedzić tarasu na dachu, w którym znajduje się bar / grill, który jest konsekwentnie uznawany za jedno z najmodniejszych miejsc w Hawanie z muzyką na żywo i wspaniałymi widokami na miasto.

Więcej o hotelu Inglaterra oraz Gran Café el Louvre tutaj.


Comments


DON'T MISS THE FUN.

Thanks for submitting!

FOLLOW ME ELSEWHERE

  • Facebook
  • Instagram

MY TRAVEL PLANS

Travel Plans
bottom of page