top of page

Taxco the magic town. Taxco magiczne miasto.

Taxco was an important mining town during colonial times given its extremely productive silver mines. Even today Taxco continues to be one of the best places in the country to shop for silver (since the best silversmiths in the country remain here).

The quaint, narrow, windy cobblestone streets lined with silver stores give Taxco an air of magic. You can begin your visit at the iconic Santa Prisca Church on the main square before heading over to Viceregal Museum. Of course, the most important thing to do in Taxco is to shop - so you can have ample time for shopping and lunch on one of the many hillside roof restaurants.

Taxco is located about 2,5 hours drive from Mexico City. It is worth staying for the night in the Hotel Montetaxco with spectacular views over the whole city and surrounding mountains. The best way to get to the city center is to take a ride on teleferico (swiss made cable car).

Taxco is a great place to walk but you can't miss a ride in a local taxi, all of them are charming VW Beatles (locally called “bocho”).

On your way to Taxco, you can stop to see beautiful Cacahuamilpa Caves. (las Grutas de Cuahuamilpa)

 

Taxco było ważnym miastem górniczym w czasach kolonialnych, ze względu na znajdujące się tu niezwykle wydajne kopalnie srebra. Obecnie Taxco nadal pozostaje jednym z najlepszych miejsc w kraju do zakupu wyrobów ze srebra, jako że wiodący producenci tych wyrobów mają tu swoje pracownie.

Urocze, wąskie, brukowane ulice przy których znajdują się sklepy i stoiska z wyrobami ze srebra tworzą niepowtarzalny, magiczny nastrój tego miasteczka.

Zwiedzanie warto rozpocząć w kultowym kościele Santa Prisca który znajduje się na głównym placu, a następnie udać się do Muzeum w Viceregal. Oczywiście najważniejszą rzeczą do zrobienia w Taxco są zakupy w lokalnych sklepikach, najlepiej po lunchu, w jednej z wielu restauracji znajdujących się na dachu z przepięknym widokiem na stare miasto.

Taxco Znajduje się około 2,5 godziny jazdy samochodem od Mexico City. Polecam zatrzymać się na nocleg w hotelu Montetaxco ze spektakularnymi widokami na całe miasto i otaczające je malownicze góry. Z hotelu można udać się do centrum miasta za pomocą teleferico (szwajcarskiej kolejki linowej).

Taxco to świetne miejsce na spacer, ale nie można pominąć przejażdżki lokalnymi taksówkami, każda z nich to uroczy volkswagen „garbus” (lokalnie zwany "bocho").

W drodze do Taxco można stanąć, aby zobaczyć piękne, niepowtarzalne jaskinie Cacahuamilpa. (las Grutas de Cuahuamilpa)


コメント


DON'T MISS THE FUN.

Thanks for submitting!

FOLLOW ME ELSEWHERE

  • Facebook
  • Instagram

MY TRAVEL PLANS

Travel Plans
bottom of page