top of page

A Ride in Havana’s old cars. Jazda na starymi samochodami po Hawanie.

We loved renting the old cars from 1940’s-50’s for a few hours, riding under the sky and enjoying beautiful views of the city

It was a great way to see the city and also take some photos in the very vintage cabriolets. It was lots of fun.

There are various types of cars with different colors and from different times. They are available to rent using your guides’ connections or just look for them on the streets and main squares.

It’s very hard to catch the car or a taxi in the evenings especially before a show so don’t forget to reserve them in advance.

The cost of the cars with the driver is 30-50 CUC per hour. (Always try to negotiate.)


 

Jedną z naszych ulubionych atrakcji w Hawanie było wypożyczanie na kilka godzin starych samochodów z lat 40ch i 50ch. Jeździliśmy po Hawanie i podziwialiśmy piękne stare budynki, fortece i pejzaże. Był to świetny sposób poznania miasta oraz zrobienia unikalnych zdjęć w bardzo zabytkowych kabrioletach. Fantastyczna zabawa.

Do wypożyczenia dostępne są różne typy samochodów, z różnych okresów czasu i o różnorodnych kolorach. Można je wynająć korzystając z kontaktów przewodnika lub po prostu szukając na ulicach i głównych placach miasta.

Bardzo ciężko jest złapać taksówkę lub znaleźć samochód wieczorem, zwłaszcza przed koncertem, więc nie zapomnij zarezerwować go z wyprzedzeniem.

Koszt wynajęcia samochodów z kierowcą to 30-50 CUC na godzinę. (Zawsze próbuj negocjować.)
Comments


DON'T MISS THE FUN.

Thanks for submitting!

FOLLOW ME ELSEWHERE

  • Facebook
  • Instagram

MY TRAVEL PLANS

Travel Plans
bottom of page