top of page

Big D's Conch Spot. Restauracja Big D's Conch Spot. Exuma. Bahamas


We found Big D's on our way to Shoreline Restaurant. We loved the colorful decor, casual look, and fun atmosphere so we decided to come back.

We came back the next day for late lunch, we ordered red snapper, chicken wings, and grouper. Our food was good but our drinks were so sweet that we had to change them. Some of the dishes listed in the menu were not available, including sparkling water, but I'm sure this is common on the island as getting supplies is not always easy.

This place is family-friendly, the beach behind the restaurant is beautiful, you can decide where you want to sit: inside or outside, from any point, you will have spectacular views!

The bill for 4 meals and a few drinks was 180USd.

 

Znaleźliśmy Big D's w drodze do Shoreline Restaurant. Spodobał nam się kolorowy wystrój, ładny i czysty wygląd oraz mila atmosfera, dlatego zdecydowaliśmy się wrócić i wypróbować to miejsce.

Wróciliśmy następnego dnia na późny lunch, zamówiliśmy czerwonego lucjana (red snapper), skrzydełka z kurczaka i filet z grouper’a. Nasze jedzenie było dobre, niestety nasze drinki były tak słodkie i niesmaczne, że musieliśmy je wymienić. Niektóre z dań wymienionych w menu nie były dostępne, w tym woda gazowana, ale jestem pewna, że jest to powszechne na wyspie, ponieważ zakupienie odpowiednich produktów jest bardzo utrudnione.

Uważam że restauracja jest doskonałym miejscem dla rodzin, jako że znajduje się na plaży z pięknymi widokami i dużą przestrzenią dla dzieci do zabawy.

Rachunek za 4 osoby tylko 2 danie i 4 drinki wyniósł 180 USD.


Comments


DON'T MISS THE FUN.

Thanks for submitting!

FOLLOW ME ELSEWHERE

  • Facebook
  • Instagram

MY TRAVEL PLANS

Travel Plans
bottom of page