top of page

Bruma Winery in Valle de Guadalupe.


After lunch in Fauna restaurant, we were supposed to go to Bruma for wine tasting which is located at the same property. Unfortunately, our lunch lasted so long that we missed our turn and when we were ready for the visit, the winery was already closed.

What was our surprise when one of the employees agreed to open it for us and show around. Thank you! We didn’t want to miss visiting such a beautiful place.

The design is pretty much breathtaking. To enter the winery, we had to head up past the tree and man-made lake and go back downstairs. When we got there, we could enter into this unique and fascinating place. The facilities and surroundings were aesthetically pleasing to the eye and everyone enjoyed their reds. I wish we had more time to enjoy seeing this architecturally unique property.

We wanted to stay in Bruma Hotel, as I heard that the rooms are exceptional but unfortunately, they had a wedding venue.

Bruma is completely non-responsive on the phone, it is very hard to get in contact with anyone from the hotel but it is worth the effort.

More about Bruma Winery here.

More about our trip to Valle de Guadalupe here.

 

Po obiedzie w restauracji Fauna mieliśmy uczestniczyć w degustacji win w Winiarni Bruma, która znajduje się w tym samym obiekcie. Niestety, lunch trwał tak długo, że nasza rezerwacja przepadła, a kiedy byliśmy gotowi na zwiedzanie, wytwórnia win była już zamknięta.

Jakież było nasze zaskoczenie, gdy jeden z pracowników zgodził się ją dla nas otworzyć i pokazać. Dziękujemy bardzo!

Nie chcieliśmy przegapić wizyty w tak wyjątkowym miejscu.

Projekt zapiera dech w piersiach. Aby wejść do winnicy, musieliśmy przejść obok drzewa i sztucznego jeziora i zejść na dół, gdzie znajdowało się wejście do tego wyjątkowego i fascynującego miejsca.

Wyposażenie i wykończenie winnicy jest bardzo nowoczesne, estetyczne i unikalne. Żałuję ze nie mieliśmy więcej czasu na zwiedzanie tej wyjątkowej i niepowtarzalnej architektonicznej budowli.

Na czas naszego pobytu w Valle de Guadalupe chciałam zarezerwować nam pokoje w hotelu Bruma, ponieważ słyszałam, że są bardzo piękne i wyjątkowe, ale niestety obiekt zarezerwowany był na wesele.

Bardzo trudno jest skontaktować się z kimkolwiek z hotelu w celu potwierdzenia rezerwacji lub uzyskania informacji, ale warto!

Więcej o Winiarni Bruma tutaj.

Więcej o naszej wycieczce do Valle de Guadalupe tutaj.

Comments


DON'T MISS THE FUN.

Thanks for submitting!

FOLLOW ME ELSEWHERE

  • Facebook
  • Instagram

MY TRAVEL PLANS

Travel Plans
bottom of page