top of page

Peppers Broadbeach, Gold Coast, Australia


I flew to Brisbane, Queensland twice and both times I stayed in Peppers Broadbeach on the Gold Coast, which was recommended to us by a friend. This hotel has two towers with spectacular views of the Gold Coast, Pacific Ocean, and Surfers Paradise. You can rent one, two or three-bedroom suites which are modern, with a fully equipped kitchen connected to the living room. It also has a washing machine and dryer. Tower one is closer to the sea and has more panoramic views especially if you book upper floors. There is a parking lot downstairs (one parking spot is complimentary).

There are many amenities including a cinema, 2 pools, saunas, and a Jacuzzi in the hotel.

The ocean is just a 5-minute walk from the hotel.

I found living there very convenient and less touristic than Peppers in Surfers Paradise. Also, the beach is less crowded but still very nice and wide.

Around the hotel, there are plenty of good restaurants and small shops. The grocery store is just 5 minutes walk and Pacific Fair Shopping Centre is just 15 minutes walk from the hotel.

I think living in Peppers Broadbeach gives you the feeling as you live at home - you have more space there than in a hotel.

More about our trip to Australia here.

 

W tym roku byłam w Brisbane 2 razy i za każdym razem zatrzymywałam się w Hotelu Peppers Broadbeach na Gold Coast (około 1h jazdy samochodem od Brisbane), który poleciła nam nasza znajoma. Hotel ma dwie wieże z fantastycznymi widokami na Gold Coast, Ocean Spokojny i Surfers Paradise. Można wynająć jedno, dwu i trzy pokojowe nowoczesne apartamenty, z wyposażoną kuchnia połączona z salonem. W apartamencie jest także pralka i suszarka, która w tym klimacie bardzo się przydaje.

Wieża numer jeden jest położona trochę bliżej morza i ma bardziej panoramiczne widoki, szczególnie jeśli zarezerwuje się wyższe piętra. Pod wieżami jest parking, jedno miejsce jest w cenie.

W Hotelu jest kino, 2 baseny, sauny i jaccuzi a do morza jest tylko 5 minut spacerkiem.

Zdecydowanie porównując Broadbeach i Surfers Paradise wolę mieszkać na Broadbeach. Jest dużo mniej turystów, plaża nie jest zatłoczona a tak samo ładna i szeroka. W okolicy znajduje się wiele małych lokalnych sklepów i dobrych restauracji do których przyjeżdżają klienci z całej okolicy. Sklep spożywczy jest w odległości 5 minut spacerkiem a do dużego centrum Handlowego Pacific Fair Shopping Centre można dojść w 15 minut.

Uważam, iż mieszkając na Broadbeach możemy lepiej wypocząć oddaleni od tłumu turystów i głośnych restauracji.

Idąc spacerem po plaży w około 30 minut dochodzimy do Surfers Paradise.

Peppers Broadbeach hotel stwarza atmosferę jakby się nocowalo w domu.

Więcej o naszej wycieczce do Australii tutaj.
Comentários


DON'T MISS THE FUN.

Thanks for submitting!

FOLLOW ME ELSEWHERE

  • Facebook
  • Instagram

MY TRAVEL PLANS

Travel Plans
bottom of page