top of page

Sloppy Joe's bar in Havana, Cuba

After visiting a nearby museum, we were looking for a place to stop for lunch and we found a very historical place Sloppy Joe's bar.

Of course, the bar is a reconstruction but it still has this old-fashioned ambiance with a fantastic very long bar, lots of dark wood, and lots of old photographs from their glory days in the 40s and 50s which were fun to look at.

There is also an extraordinary display of different rums in the display cabinets.

We ordered some food and drinks, unfortunately, the servers were so slow that we decided to leave. We didn’t want to waste our time for long waiting for our order especially that there was not much people inside.


 

Po wizycie w pobliskim muzeum szukaliśmy miejsca na lunch i zatrzymaliśmy się w Sloppy Joe’s bar, miejscu z długoletnią historią.

Oczywiście bar jest rekonstrukcją, ale wciąż ma tę staroświecką atmosferę z fantastycznym bardzo długim barem, dużą ilością ciemnego drewna i wieloma starymi zdjęciami na ścianach z czasów świetności tego miejsca w latach 40. i 50.

W gablotach wystawowych znajduje się również niezwykły wybór różnych rumów.

Zamówiliśmy jedzenie i drinki, niestety kelnerzy byli tak wolni, że nie mogąc się doczekać na nasze zamówienie opuściliśmy bar w poszukiwaniu innego miejsca.

Nie chcieliśmy marnować naszego czasu na długie oczekiwanie, zwłaszcza iż bar był prawie zupełnie pusty.Comments


DON'T MISS THE FUN.

Thanks for submitting!

FOLLOW ME ELSEWHERE

  • Facebook
  • Instagram

MY TRAVEL PLANS

Travel Plans
bottom of page