top of page

Skiing in Deer Valley. Narty w Deer Valley.


Deer Valley is a ski resort located in northern Utah, in Summit County, about 10 minutes’ drive from Park City. Deer Valley lies between 200o and 3000m, but you can admire mountain views high up to 3600m from ski slopes.

The area where you ski today was in in the past known for its numerous mines producing copper, lead, gold and silver. The last mines were closed around 1940.

This resort offers 100 runs served by 21 lifts.

In 2002, the freestyle skiing and slalom competitions were held here as part of the Salt Lake City Olympic Games.

We parked in the parking lot at Silver Lake Lodge (cost 20USD) and after walking 40m we were at the first lift. The ski routes are wide and well groomed. Only skiing is allowed (no snowboards).

We had lunch at J&G Grill at St. Regis Hotel.

For coffee, we stopped at Silver Lake Lodge.

Ski lift pass ticket is 135 USD per day.

Skiing in Park City and Deer Valley was the best skiing experience in my live. What to do in Park City.

 

Deer Valley to ośrodek narciarski położony w północnej części stanu Utah, w hrabstwie Summit około 10 minut jazdy samochodem od Park City. Stoki narciaskie znajdują się na wyskości od 2000 do 3000 metrów, ale podczas jazdy można podziwiać góry o wysokości do 3600m.

Teren, na którym dziś jeździmy na nartach w przeszłości zajmowały liczne kopalnie miedzi, ołowiu, złota i srebra. Ostatnie kopalnie zostały zamknięte ok. 1940 roku.

Ośrodek ten oferuje 100 tras obsługiwanych przez 21 wyciągów.

W 2002 Salt Lake City gościły Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Jedna z tras w ramach konkurencji narciarskich była właśnie na terenie Deeer Valley (patrz zdjęcie)

Zaparkowaliśmy na parkingu w Silver Lake Lodge (koszt 20USD) i po przejściu 40m byliśmy przy pierwszym wyciągu. Trasy są szerokie i dobrze przygotowane. Dozwolona jest jazda tylko na nartach (bez snowboard).

Lunch zjedliśmy w J&G Grill w St Regis Hotel.

Na kawę stanęliśmy w Silver Lake Lodge.

Koszt dziennego ski pasu to 135 USD! W porównaniu z Europą, gdzie średnio koszt to 40 euro jest dużo drożej. Dlatego też, narciarstwo w USA, nie jest tak powszechnie uprawianym sportem jak u nas.

Jazda na nartach w Park City i Deer Valley to były najlepsze narty w moim życiu. Co robić w Park CityComments


DON'T MISS THE FUN.

Thanks for submitting!

FOLLOW ME ELSEWHERE

  • Facebook
  • Instagram

MY TRAVEL PLANS

Travel Plans
bottom of page