top of page

Hotel Le Reve, Santiago de Chile.


After coming back to Santiago from Patagonia, we stayed at the Hotel Le Reve. It was a small, but beautiful boutique hotel located in the center of Santiago – walking distance to many restaurants and attractions. The lobby was picturesque and you could see a colorful retro kitchen. The living room which also served as a breakfast room was filled with a large library. If you would like to you could also eat breakfast outside in the courtyard. The room was small but clean and cozy.

The biggest advantage of the hotel was its location. You definitely need to book it in advance.

For more about Hotel Le Reve click here.

More about our trip to Chile here.

 

Po powrocie z Patagonii do Santiago, zatrzymaliśmy się w hotelu Le Reve. Jest to mały, piękny, butikowy hotel położony w samym centrum Santiago - w odległości krótkiego spaceru od wielu atrakcji oraz restauracji.

Do Hotelu wchodzimy przez mały, malowniczy hol, z którego można zobaczyć kolorową, retro kuchnię, następnie wchodzi się do przestronnej biblioteki, która jest jednocześnie salonem wypoczynkowym a rano służy jako sala śniadaniowa. Śniadanie można zjeść także na wewnętrznym, kameralnym dziedzińcu, gdzie w otoczeniu przepięknej roślinności stoi kilka stolików. Pokoje był małe, ale czyste i przytulne.

Największą zaletą hotelu jest jego lokalizacja.

Hotel zdecydowanie trzeba zarezerwować z dużym wyprzedzeniem. Więcej o Hotelu Le Reve tutaj.

Więcej o naszej wycieczce do Chile tutaj.


Comments


DON'T MISS THE FUN.

Thanks for submitting!

FOLLOW ME ELSEWHERE

  • Facebook
  • Instagram

MY TRAVEL PLANS

Travel Plans
bottom of page