top of page

The Coffeemaker Puerto Natales. Kawiarnia "The Coffeemaker", Puerto Natales, Patagonia, Ch


We stop at Coffeemaker for a quick coffee on our way to Torres del Paine and we were not disappointed. This is definitely a place where you can sip real Chilean coffee enjoying the best view of the fiords and mountains of Patagonia. It's part of a hostel and attached to a clothing store but has a nice atmosphere for hikers and campers. The interior of this establishment is very cozy, complete with a roaring fire, and has plenty of seating. Service was friendly and they didn't pressure their customers who stayed there long to read a book or just stare out the window. As well as coffee, you can get there the home-made pastries and I think they have a breakfast menu, but other than that not many food options. All types of coffee were fantastic! Definitely check this place out for some authentic Chilean coffee served in a great atmosphere!

More about The Coffeemaker here

More about our trip to Chile here.

 

W drodze do Torres del Paine zatrzymaliśmy się na szybką kawę w kawiarni „The Coffeemaker” w miejscowości Puerto Natales” i nie zawiedliśmy się.

Jest to miejsce, w którym można wypić prawdziwą chilijską kawę, ciesząc się najlepszym widokiem na fiordy i góry Patagonii. Kawiarnia jest częścią hostelu i pomimo iż jest połączona ze sklepem odzieżowym, ma bardzo przyjemną atmosferę dla turystów i wczasowiczów. Wnętrze kawiarenki jest przytulne, pełne ciepła bijącego od kominka, jest także przestronne - ma wiele miejsc do siedzenia.

Obsługa była przyjazna i nie wywierała presji na klientach, którzy zatrzymali się tam na dłużej, aby przeczytać książkę lub po prostu podziwiać fantastyczne widoki. Oprócz kawy, można kupić domowe ciasta, myślę, że mają także menu śniadaniowe, ale poza tym wybór jedzenia jest ograniczony.

Wszystkie rodzaje kawy były fantastyczne!

Zdecydowanie polecam zatrzymać się w kawiarence Coffeemaker na autentyczną chilijską kawę serwowaną w świetnej cieplej atmosferze z niezapomnianym widokiem na Torres del Paine. Więcej o kawiarni The Coffeemaker tutaj.

Więcej o naszej wycieczce do Chile tutaj.


Comments


DON'T MISS THE FUN.

Thanks for submitting!

FOLLOW ME ELSEWHERE

  • Facebook
  • Instagram

MY TRAVEL PLANS

Travel Plans
bottom of page