top of page

Stop at Estancia Perales for lunch. Obiad w "Estancia Perales".


As a part of our boat tour, we stopped at the Estancia Perales for lunch on our way to Puerto Natales. When leaving the boat, we had to clean our shoes with salt as we were entering the protected park once again. It was a local tavern, with access only from the river, that served grilled meats, potatoes as well as some salads and soups. You had to pay extra for wine. All the food was homemade, served in a big open room with fantastic views of mountains and river. The lunch in the restaurant was included in our boat experience, but unless you are passing in the area I would not recommend going there specifically.

Click here for a link to the Estancia Perales.

More about our trip to Chile here.

 

W ramach naszej wycieczki, w drodze statkiem do Puerto Natales, zatrzymaliśmy się na obiad w Estancia Petrales. Jako że, wychodząc z łodzi ponownie wchodziliśmy na teren parku narodowego, musieliśmy przejść przez specjalne pojemniki z solą, aby zdezynfekować nasze obuwie.

Obiad zjedliśmy w miejscowej tawernie, do której dostęp jest jedynie od strony wody, serwującej grillowane mięsa, ziemniaki, a także sałatki i zupy. Za wino trzeba było zapłacić dodatkowo. Domowej roboty jedzenie mogliśmy zjeść w dużej sali z fantastycznymi widokami na góry i rzekę. Koszt obiadu wliczony był w nasz rejs łodzią, ale nie jest to miejsce, do którego warto specjalnie płynąć na obiad lub kolacje.

Więcej o Estancji Perales tutaj.

Więcej o naszej wycieczce do Chile tutaj.Comments


DON'T MISS THE FUN.

Thanks for submitting!

FOLLOW ME ELSEWHERE

  • Facebook
  • Instagram

MY TRAVEL PLANS

Travel Plans
bottom of page